HLMDI

Healthcare Leadership and Management Development Institute

Main menu

Language Selection

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Login

Our Vision

“We are a knowledge based network organization symbolizing the 21st century paradigm inthe healthcare industry.”

what HLMDI stands for

Happiness and maintenance of the relative state of well-being Learning translated into the most important measurable asset of development Management and Total Leadership for achieving synergy Development in an Optimized and Sustainable Manner Inspired and Inspiring attitude

About us

We believe in a responsive economy and healthcare system We live with the future, and enact the future   We believe in ourselves as the leaders of change We are a part of the global healthcare system and we stand for common values

Contact

Address: Health Leaders Association, Pécs, 7633, Építők str. 4/a. Mobil: (0036) 70 9462399

Our Mission

We see our role as leaders of socio-economic transition towards a knowledge based healthcareindustry, in line with WHO’s understanding, an industry which is “effective” in promoting therelative state of people’s socio-psychological, socio-economic and physical well-being.

  • Our Vision

  • what HLMDI stands for

  • About us

  • Contact

  • Our Mission

Monday, 28 March 2011 12:24

Távoznak a rezidensek a pécsi Gyermekklinikáról

PDFPrintE-mail

IWIWTwitterFacebook

Nem fizették ki a rezidenseket, így inkább távoznak a pécsi klinikáról. Több kórház is pénzgondokkal küzd, emellett munkaerőhiány is van.

Hónapokon át visszatartotta a gyermekgyógyász rezidensek 50 százalékos hiányszakmás bérkiegészítését a Pécsi Tudományegyetem – állítja a Magyar Rezidens Szövetség. Ráadásul a klinika olyan szerződést próbált aláíratni velük, amelyből kimaradt a bérkiegészítésről szóló rész. A szervezet szerint az egyetem orvosi karának „felelőtlen magatartása” miatt az elsőéves rezidensek inkább távoznak a klinikáról.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta, nem a pécsi az egyetlen kórház, amely nem tudja kifizetni dolgozói bérét. Több intézmény jelezte, nem tudják vállalni, hogy egy rétegnek magasabb bért adjanak, mint az ugyanazon a területen dolgozó képzettebb szakembereknek. Pedig a 17 egészségügyi hiányszakmába a gyermekgyógyászat is beletartozik, tehát a rezidenseknek jár az 50 százalékos pluszpénz. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium szerint az intézmények megkapták a többletbért fedező összeget, amelyet nem fordíthatnak másra. Ha mégis másra költik a pénzt, vissza kell fizetniük.

Páva Hanna egészségügyi államtitkár kijelentette: részletesen kivizsgálják az ügyet. Az viszont a vizsgálat nélkül is látszik: sem az intézmények költségvetése, sem a dolgozók bére nem elegendő. Emiatt egyre többen külföldön vállalnak munkát. A munkaerőhiány ezért már minden szakterületen jelentkezik, ahogy Rácz Jenő fogalmazott: „a humánerőforrás-bomba már felrobbant”. Szerinte egyik esetet nem lehet helyben megoldani, drasztikusan hozzá kell nyúlni a rendszer minden részéhez, ami pénz nélkül nem fog menni.

Szócska Miklós a Semmelweis Egyetemen kifejtette: az életpálya a gazdasági mellett számos emberi tényezőn is múlik. Az egészségügyért felelős államtitkár szerint az egészségügyi dolgozók életpályamodelljében a pénz csak az egyik tényező, emellett legalább olyan fontosak a szakmai és fejlődési lehetőségek, a megbecsültség, a megfelelő munkakörülmények. Szócska úgy fogalmazott: „az egyik lehetőség, hogy mindenki elmegy, és az utolsó leoltja a villanyt”. A másik út, hogy „megküz­dünk együtt”, kivárva azokat a lehetőségeket, amelyek javulást hoznak. Nem gondolja, hogy annyi pénzért, amennyit jelenleg az egészségügyben keresnek, elvárható az az áldozatvállalás, amelyre az ágazatnak szüksége van. 

 

Forrás: www.metropol.hu

Written by Gombár Gabriella


Online

Powered by EvNix